World Refugee Day 2019

Der er ca. 70 millioner fordrevne mennesker i verden i dag. Nogle af disse er LGBT+ personer, hvoraf nogle er drevet på flugt netop på grund af deres seksuelle orientering eller kønsidentitet. En del LGBT+ flygtninge har gennem årene fundet beskyttelse i Danmark. Asyl og flygtningepolitik – internationalt og i Danmark – er således også et LGBT+ spørgsmål.

I LGBT Asylum har vi de seneste syv år arbejdet for at sikre rettigheder og forbedre forhold for LGBT+ asylansøgere og -flygtninge i Danmark, og derfor markerer vi World Refugee Day i år ved at fremsætte en række anbefalinger til de danske politkere.

Du kan læse anbefalingerne her

 

Andre nyhedsartikler

Nu kan du købe vores bog ”Som at slå rødder i kviksand”

11. May 2023

LGBT Asylum udgav i februar 2023 bogen ”Som at slå rødder i kviksand”. Bogen er en antologi af historier om, hvordan LGBTI+ nyankomne navigerer livet i Danmark efter at have fået tildelt asyl.

10 års støtte til LGBTI+ personer med flugtbaggrund i Danmark markeres med jubilæumsfest og bogudgivelse d. 24. februar

21. February 2023

LGBT Asylum har ydet støtte til LGBTI+ personer med flugtbaggrund i Danmark i 10 år. Det markerer vi med en stor jubilæumsfest og en bogudgivelse d. 24. februar på Union i København.

Tilbage til hovedmenuen
MenuLuk menuen
Støt LGBT Asylum
LGBT Asylum